Arama Yap

İlan Arama
İZMİR
İZMİR
hakkımızda
İzmir, türkiyenin bir ili ve en kalabalık 3. şehri. Anadolu batısındadır, Ege bölgesinin ortasında yer alan ve İzmir Körfezi çevresinde bulunan bir yerdir, her yıl İzmir Enternasyonal Fuarının merkezi ve liman kentidir. Yüz ölçümü olarak ülkenin yirmi üçüncü büyük ilidir.Batı Ege Denizi ve Ege Adaları, güneyinde Aydın, kuzeyinde balıkesir, doğusunda ise Manisa vardır.
 
İzmirin batısında denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma’nın imparatorluk devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İyonya kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerlede adını duyuruyordu. Bu maksatla da bu şehre Güzel İzmir, "Eski İzmir İyonya İncisi deniyordu.
 
İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin başında yer almaktadır. Sahil boyunca palmiye, hurma ağaçları ve geniş caddeler bulunmaktadır. İzmir Limanı, Mersin Limanı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük limanıdır. Canlı ve kozmopolit bir şehir olan İzmir, uluslararası sanat festivalleri ve İzmir Enternasyonal Fuarı ile de önemli bir yer tutar.